Nocna zmiana – o wpływie dobrego snu na jakość życia
Nocna zmiana - o wpływie dobrego snu na jakość życia
Cykl i fazy snu
Jawa senna jest pierwszym etapem zasypiania. To ten moment, kiedy leżymy z zamkniętymi oczami i powoli zapadamy w sen: nasze myśli zaczynają być niespójne, świadomość bodźców zewnętrznych maleje, a ruch gałek ocznych spowalnia. Jest to faza, w której nasza świadomość “odpływa”, stopniowo tracimy kontakt z otoczeniem, ale wciąż jesteśmy podatni na wybudzenie.
Faza snu lekkiego jest wstępem do snu głębokiego. To pierwsza faza snu właściwego, podczas której nasze serce zwalnia, a temperatura ciała maleje.
Następnie wchodzimy w fazę snu głębokiego – snu wolnofalowego, gdy w mózgu rozpoczyna się aktywność fal delta. Obudzenie się podczas tej fazy jest najtrudniejsze, a jeśli się przydarzy, czujemy dezorientację. Wynika to z tego, że przepływ krwi w tej fazie jest skierowany od mózgu do mięśni, aby umożliwić im regenerację. W tej fazie spowalnia przepływ fal mózgowych.
Faza REM (ang. „rapid eye movement” – szybkie ruchy gałek ocznych) jest ostatnią fazą snu i trwa około 15 minut, podczas których nasze oczy pod powiekami wykonują szybkie ruchy. Faza REM rozpoczyna się po ok. 90 minutach od zaśnięcia i często jest nazywana marzeniem sennym, ponieważ to właśnie wtedy nasz umysł produkuje wizje senne. W fazie REM mózg wykazuje największą aktywność, natomiast ciało się rozluźnia.
Jaka ilość snu jest odpowiednia?
Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość godzin potrzebna nam do regeneracji i dobrego samopoczucia. Noworodki przesypiają od 14 do 17 godzin na dobę, u niemowląt jest to odpowiednio od 12 do 15 godzin, a dzieciom w wieku przedszkolnym wystarczy już tylko 10 godzin snu. Nastolatkowie będą wypoczęci po 8 godzinach, a człowiek dorosły potrzebuje od 6 do 8 godzin snu. Najmniej snu potrzebują osoby starsze, którym wystarczy 6 godzin, aby czuć się w pełni wypoczętymi. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że receptą na długowieczność jest od 5 do 6,5 godziny snu.