Twórczo

Bensimony: poza modą i czasem

Historia Bensimonów sięga końca lat 70. Legendarne, francuskie tenisówki nosi cały świat.

Laboratorium światła Jacquesa Biny

Jest koniec lat 40. XX wieku, Jacques Biny - architekt wnętrz, absolwent prestiżowej École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu - poszukuje lamp do swoich projektów. Wśród dominujących na rynku złoceń, abażurów i brązowych opraw oświetleniowych, Biny nie znajduje odpowiedniego oświetlenia, bierze więc sprawy w swoje ręce i zakłada Luminalite - laboratorium światła.

Z łóżkiem w roli głównej

Ikoniczne dzieła, w których łóżko stało się centrum wydarzeń i kluczowym elementem kompozycji.

Sylwetka projektanta: Raf Simons

Kiedy pod koniec listopada 2022 na oficjalnym profilu Instagramowym Rafa Simonsa pojawiło się oświadczenie, że kolekcja na sezon wiosna-lato 2023 będzie ostatnią w historii sygnowaną jego nazwiskiem, cały świat modowy przecierał oczy ze zdumienia. 27-letnia kariera projektanta rozwijała się fantastycznie i nic nie zapowiadało tak niespodziewanej wolty.

Mikrokosmos Alexandra Girarda – o drewnianych lalkach i sztuce ludowej

Alexander Girard jest z wykształcenia architektem, jednak jego wyobraźnię rozpala coś innego. To w sztuce ludowej Girard odnajduje energię, kolor, autentyczność. Drewniane figurki, zaprojektowane przez Girarda w 1952 roku do własnego domu w Sante Fe, są małymi dziełami sztuki, inspirowanymi wolnością twórczą artystów ludowych.

Sylwetki projektantów: Ray i Charles Eamesowie

Malarka i architekt – Ray i Charles Eamesowie – przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych. Świeżość spojrzenia na projektowany przedmiot, jego funkcję i formę w połączeniu z perfekcjonizmem realizacji (niektóre projekty dojrzewały do produkcji kilka lat) sprawiają, że Eamsowie mają w historii wzornictwa miejsce szczególne i trudne do przecenienia.

Schwung Home: Powrót do przyszłości

Schwung to rozmach, fantazja, zapał. I nazwa marki, która tworzy niezwykłe designerskie lampy, w stu procentach made in Poland. Założyła ją para kolekcjonerów pięknych przedmiotów: Belgijka Dominique Sente i Holender Rudi Nijssen. O ich wspólnych fascynacjach, polowaniach na antyki i zapuszczaniu korzeni na Dolnym Śląsku opowiada Dominique.

Dawn Sweitzer: sztuka na tacy

Miłośnicy naturalnego drewna, solidnego rzemiosła i ponadczasowego designu od razu pokochali Ethnicraft. Ale to Dawn Sweitzer wniosła do minimalistycznej estetyki belgijskiej marki amerykański luz i artystyczną żywiołowość.

>
>