Świadomie

Światło na sprężynach – historia lamp Anglepoise

W 1932 roku George Carwardine – inżynier specjalizujący się w projektach motoryzacyjnych – tworzy projekt lampy. Proste metalowe ramię i klosz, nie zwiastują rewolucji, a jednak projekt okazuje się prawdziwie nowatorski. Rozpoczyna się historia lamp Anglepoise, opowieść o dążeniu do równowagi i doskonałości.

Rewolucja w bibliotece – historia regału String 

Wyobraźmy sobie mebel modułowy, który można dopasować do każdego pomieszczenia. Jest ażurowy, minimalistyczny, a jednocześnie ma charakter i elegancję. Oto system półek String Nilsa i Kajsy Strinningów, koncepcja tak oczywista w swojej formie i funkcjonalności, że ktoś po prostu musiał wpaść na ten pomysł!

Chrząszcz na salonach – krótka historia krzesła Beetle GramFratesi 

Studio projektowe GamFratesi stworzyło serię krzeseł Beetle, która od czasu premiery w Mediolanie w 2012 roku, wciąż wywołuje poruszenie w świecie designu. Dlaczego? Żeby zrozumieć, jak powstają udane, ponadczasowe projekty, prześledźmy drogę od chrząszcza do krzesła.

Cezar, krowa i stołek

Może być królewski i chłopski. Dostojny i prosty. Inkrustowany i z gruba ciosany. Designerski i taki, jakich miliony. Ale zawsze to on: ponadczasowy, poręczny, swojski stołek.

Lampy Gras: małe ego, wielkie piękno

Ikona XX-wiecznego designu. Rewolucja w oświetleniu. Ponadczasowy projekt, który zachowuje idealną równowagę między innowacją, funkcją i formą. W październiku mija sto lat od chwili, kiedy Bernard-Albin Gras stworzył pierwsze Lampy Gras. Dlaczego stały się kultowe? I kim był ich enigmatyczny twórca?

Mantis, czyli Modliszka udomowiona

Bernard Schottlander stworzył serię lamp Mantis 70 lat temu, gdy miał zaledwie 27 lat. To jego najbardziej znany projekt. Ale też hołd młodego rzeźbiarza dla swojego niedoścignionego mistrza, Alexandra Caldera.

>
>