Archive: 2022

Mikrokosmos Alexandra Girarda – o drewnianych lalkach i sztuce ludowej

Alexander Girard jest z wykształcenia architektem, jednak jego wyobraźnię rozpala coś innego. To w sztuce ludowej Girard odnajduje energię, kolor, autentyczność. Drewniane figurki, zaprojektowane przez Girarda w 1952 roku do własnego domu w Sante Fe, są małymi dziełami sztuki, inspirowanymi wolnością twórczą artystów ludowych.

Czas na show

Piotr Lorek chciał, żeby wystawa PRZELOT 2122 dodawała otuchy. W czasach niepewności i turbulencji - podziwianie dzieł sztuki absurdalnie ma sens – pomyślałam.

Rewolucja w bibliotece – historia regału String 

Wyobraźmy sobie mebel modułowy, który można dopasować do każdego pomieszczenia. Jest ażurowy, minimalistyczny, a jednocześnie ma charakter i elegancję. Oto system półek String Nilsa i Kajsy Strinningów, koncepcja tak oczywista w swojej formie i funkcjonalności, że ktoś po prostu musiał wpaść na ten pomysł!

Chrząszcz na salonach – krótka historia krzesła Beetle GramFratesi 

Studio projektowe GamFratesi stworzyło serię krzeseł Beetle, która od czasu premiery w Mediolanie w 2012 roku, wciąż wywołuje poruszenie w świecie designu. Dlaczego? Żeby zrozumieć, jak powstają udane, ponadczasowe projekty, prześledźmy drogę od chrząszcza do krzesła.

Ciepło, cieplej, najcieplej: opowieść o wełnie

Jesienią jesteśmy świadkami spektakularnych przemian w naturze: łagodność września, kolory października i coraz więcej mroku i zimna w listopadzie. O tej porze roku powroty do domu są prawdziwą przyjemnością. Książka, herbata i koc – wymawiane jednym tchem – w sezonie jesiennym stają się synonimami hedonizmu. Nadszedł czas na wełnę!

NAP – wystawa urodzinowa

Tam, gdzie sztuka łączy się z designem. Wspomnienie wystawy z okazji 15.lecia NAP.

W moim domu pachnie lasem: Pola Dzwigała

Wyszukuje oryginalne składniki z najdalszych zakątków świata i miesza je tak, jak nikt inny. Do Jej pracowni nie sposób pomylić drogi - przyjemny zapach otula nas już od wejścia, wnętrze czaruje klimatem. Jest tajemniczo, nie tylko za sprawą przydymionego światła. W pracowni stoi pełno flakonów i buteleczek, kwiatów i ciekawych detali. Są też prezenty od gości. To prawdziwe laboratorium zapachu, w którym wita nas uśmiechnięta Pola i jej kot Buzia.

Wishbone Chair: ponad 70 lat na szczycie

Produkowane nieprzerwanie od 1950 roku krzesło Wishbone Chair to dla Duńczyków mebel wyjątkowy. Krzesło projektu Hansa J. Wegnera utożsamia bowiem wartości bliskie mieszkańcom Królestwa Danii: piękno, pragmatyzm, miłość do natury i rzemiosła. Na czym polega fenomen światowej popularności siedziska zaprojektowanego ponad 70 lat temu?

Sylwetki projektantów: Ray i Charles Eamesowie

Malarka i architekt – Ray i Charles Eamesowie – przez ponad cztery dekady byli jednymi z najważniejszych projektantów w Stanach Zjednoczonych. Świeżość spojrzenia na projektowany przedmiot, jego funkcję i formę w połączeniu z perfekcjonizmem realizacji (niektóre projekty dojrzewały do produkcji kilka lat) sprawiają, że Eamsowie mają w historii wzornictwa miejsce szczególne i trudne do przecenienia.

Nocna zmiana – o wpływie dobrego snu na jakość życia

Przesypiamy ⅓ swojego życia. Czas, w którym smacznie śpimy nie jest jednak stanem pasywnym, ale momentem niezbędnej regeneracji całego organizmu. Jak spać, aby rano czuć się wypoczętym? Poznajcie fascynującą sekwencję faz snu i proste zasady, które pozwolą Wam zrozumieć zależność pomiędzy jakością snu i jakością życia.

>
>
1